Živočišná výroba

Živočišná výroba je zaměřena na produkci mléka, chov skotu dojeného, chov skotu bez tržní produkce mléka a chov prasat.

V chovu skotu je stav průměrně 2000 kusů, z toho je 550 kusů dojených krav a 360 kusů krav masných. Celkový stav zvířat v chovu prasat je kolem 5000 kusů prasat, z toho je cca 350 ks prasnic.

V Zemědělském družstvu Opařany se každým rokem pořádá na předvadišti v Řepči tradiční výstava plemenného skotu, které se účastní nejen chovatelé z Jižních Čech. Výstava je navštěvovaná řadou zemědělských odborníků z celé republiky. (Více v rubrice “VÝSTAVY”)

STÁJ PRO DOJNICE OPAŘANY

Provoz nové stáje pro dojnice byl zahájen 10.7.2009. Na stavbě stáje jsme použili prvky jako např. protiprůvanové rolety na bočních stěnách, automatickou lopatu na vyhrnování kejdy umístěnou pod rošty a nový typ matrací, které zaručují, oproti jiným typům, podstatně větší komfort pro zvířata, delší životnost i vyšší úroveň čistoty.

V provozu používáme nosič nářadí TuchelTrac. Jeho hlavními přednostmi je výkonnost, obratnost, vysoká efektivita práce, rychlá výměna nářadí a snadná a pohodlná obsluha.

   

 

CHOV SKOTU BEZ TRŽNÍ PRODUKCE MLÉKA

Součástí podniku jsou farmy Kaliště, Svoříž a Božejovice s chovem skotu bez tržní produkce mléka.
Pastva je převážně v oblastech LFA a zasahuje do katastrálních území Chlístov, Nadějkov, Starcova Lhota, Mozolov, Jistebnice, Zvěstonín, Svoříž, Chlum u Jistebnice, Božejovice a Drahnětice. Celková výměra pastvin je v současné době 640 ha.
Skot bez tržní produkce mléka je plemen Charolais, Limousine a Masný siementál.
V přirozené plemenitbě jsou v současnosti využíváni 4 býci plemene Charolais, 3 býci plemene Limousine, 1 Masný simentál, 3 Fleckvieh a 2 ČESTR. Průměrný stav skotu na pastvě je cca 350 – 450 VDJ.

CHOV PRASAT

Komentáře

  1. Pozvánka Zdravím Vás přátelé, 1.8. 2020 pořádám shromáždění občanů na podporu potravinové nezávislosti České republiky.V 10 hodin v Českých Budějovicích v parku mezi ulicemi Kanovnická a Na Sadech.Ve Veselí nad Lužnicí od 14 hodin na náměstí T.G.Masaryka a v Soběslavi od 16 hodin na Náměstí Republiky.Nejedná se o protivládní akci a tato iniciativa nemá nic společného se žádnou politickou stranou, ani nátlakovou skupinou. Seznámíme Vás s důvody proč závislost na dovozu potravin je nevýhodná a nebezpečná.Účelem akce je prosadit, aby Čeští zemědělci dostali za vypěstované produkty více peněz a současně zákazníci nakupovali laciněji! Zatím drtivou většinu zisku shromažďují překupníci a obchodní řetězce, a ten zpravidla putuje do zahraničí ke škodě našich občanů!V jedenácti navzájem provázaných bodech ukážeme cestu k obnovení potravinové soběstačnosti České republiky. Budete mít možnost podepsat petici. Budu rád, když přijdete, jedná se o dobro nás všech! Akce je řádně nahlášena na Městském úřadu. Díky a těšíme se na osobní setkání. Jiří Machač a profesor Vladimír Kremza.

    Comment od Jiří Machač — 19. července 2020 @ 20:30

Leave a comment